Klasyczne pierogi ruskie ze śmietaną

Pierogi ruskie ze śmietaną są potrawą, którą często spożywa się w Polsce. Mylnie interpretujemy, że pochodzą z Rosji. Chcesz się dowiedzieć czegoś więcej na temat pierogów ruskich? Dzisiejszy wpis będzie dla Ciebie idealny.

Historia pierogów

Pierogi przywędrowały z Dalekiego Wschodu w XVIII wieku, a sprowadziła je Ruś Kijowska. Najstarszy zapis, który się zachował, to ten z 1962 roku mówiący o przygotowaniu pierogów z mięsnym farszem z nerek, łoju oraz „zieloności”. Z czasem pierogi zaczęto podawać na słodko, na przykład z owocami. Eksperymentowano z ich obróbką termiczną, od gotowania, poprzez smażenie po pieczenie. Na początku stosowano ciasto drożdżowe, przez co przypominały dzisiejsze pączki. Później, wydano wielki zbiór z Księstwa Litewskiego, które zdradzało upodobania sąsiadów. Następne pierogi były wysmażane z twarogu, bez farszu. Później już były pierogi z nadzieniem serowym, który był owijany w liść z kapusty. Tak też układano go na smażonym maśle. Dzięki temu w pierogu można było poczuć aromat kapusty.

Współczesne pierogi

Dziś pierogi ruskie ze śmietaną są już klasykiem, który pojawia się w każdym polskim domu. Pierogi robimy z farszem mięsnym, nadziewamy sercem lub wkładamy do środka słodkie owoce. Pierogi ruskie z Rosją nie mają nic wspólnego. Nasze pierogi ruskie w tamtejszych rejonach nie są nawet znane, ponieważ to nie jest rosyjski przysmak. Korzenie pierogów ruskich leżą na terenach Rusi Kijowskiej, czyli kresach. Tak w ramach ciekawostek, gdy tereny Ukrainy należały do Polski, to mówiliśmy wtedy o polskich pierogach. Dopiero po II wojnie światowej pierogi polskie stały się ruskimi. W niektórych częściach Polski pierogi ruskie były nazywane pierogami lwowskimi.

Przepis na pierogi ruskie ze śmietaną

Do wykonania ciasta na pierogi będzie nam potrzebne 500 g mąki pszennej, szklanka gorącej wody, pół łyżeczki soli i olej do smażenia. Do wykonania farszu potrzebujesz 300 g twarogu półtłustego, duża cebula, 500 g ugotowanych ziemniaków, 2 łyżki masła klarownego oraz szczypta soli i pieprzu. Wszystkie składniki na ciasto należy ze sobą połączyć, rozwałkować na stolnicy i wyciąć z nich kółka. Nakładamy farsz do środka, zawijamy ciasto i opuszkami palców ugniatamy krawędzie ciasta, aby farsz się nie wydostał na zewnątrz. Pierogi wrzucamy do gotującej się wody i gotujemy około 9-10 minut jedną serię. Pamiętaj, aby nie gotować więcej niż 10 pierogów, ponieważ mogą w garnku się posklejać. Po wyznaczonym czasie wyławiamy pierogi z garnka i układamy na talerzu. Po ugotowaniu wszystkich pierogów można już je podawać ze śmietaną lub cebulką.