Problemy zdrowotne dotykają średnio co 10 osobę. Często skarżymy się na brak apetytu, niestrawność, wzdęcia, zgagę, biegunki, zaparcia. Dużą rolę w ich likwidowaniu lub minimalizowaniu odgrywa terapia ziołowa. Zioła mogą pomóc także w zahamowaniu biegunki, czyli jednej z najczęstszych dolegliwości układu pokarmowego. Do czynników wywołujących biegunkę należą: infekcje przewodu pokarmowego na tle bakteryjnym lub wirusowym, antybiotykoterapia, zmiana diety lub silne zdenerwowanie. Fitoterapia w razie wystąpienia dolegliwości polega na podawaniu ziół zawierających garbniki, które działają zapierająco, a także przeciwbakteryjnie. Leczenie biegunki powinno rozpocząć się jak najszybciej, aby zapobiec odwodnieniu i nie dopuścić do pozbawienia organizmu soli mineralnych niezbędnych do jego funkcjonowania.
Surowce roślinne wykorzystywane w leczeniu biegunki:
Pięciornik kurze ziele w lecznictwie stosuję się kłącze pięciornika – dobrze wysuszone i oczyszczone ma barwę ciemnobrunatną. Surowic może być stosowany w biegunkach, również pochodzenia bakteryjnego, ponieważ zawiera związki garbnikowe o działaniu zwalczającym drobnoustroje.
Jeżyna fałdowa wykorzystuje sie liście jeżyny, które zawierają garbniki o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych. To działanie wspomagają zawarte w surowcu związki trójterpenowe. Ponieważ działają one łagodnie, a w liściach znajduje się również witamina C i sole mineralne, daje to dodatkowe korzyści w leczeniu biegunek u dzieci.
Dąb szypułkowy i dąb bezszypułkowy oba gatunki dostarczają tego samego surowca – kory, która stosowana wewnętrznie działa przeciwbiegunkowo. Odwar z kory zaleca się w ostrych biegunkach.
Borówka czernica – wysuszone owoce borówki czernicy zawierają garbniki, które są skuteczne w leczeniu ostrych biegunek. Zioło to można bez obaw stosować również u dzieci.