Ciężko jest znaleźć w Internecie przepis na placki ziemniaczane przepis tradycyjny. Dzięki temu wpisowi dowiesz się, jak przygotować placki ziemniaczane według tradycyjnego, polskiego przepisu.
Tradycyjne placki ziemniaczane – różnice w przepisach
Placki ziemniaczane przygotowuje się ze startych ziemniaków, na tarce o małych oczkach. Dodaje się do nich niewielką ilość jajka, soli i mąki. Placki ziemniaczane smaży się na oleju roślinnym lub na smalcu. Ścieranie na dużych i małych oczkach sprawią, że placki ziemniaczane będą bardziej chrupiące. Autorzy przepisów zachęcają do zrobienia urozmaiconych placków ziemniaczanych, jak na przykład z cebulką.
Placki ziemniaczane krok po kroku
W pierwszym kroku przygotować i obrać ziemniaki. Część zetrzyj na grubych oczkach,a część na małych oczkach. Obraną cebulę także zetrzyj na tarce. Zbyt ciemnych placków ziemniaczanych unikniesz dodając łyżkę śmietany, którą wymieszasz w resztą masy na placki ziemniaczane. Dodaj także jajka, mąkę i odrobinę soli. Osącz od ciasta zgromadzoną wodę, aby placki były bardziej chrupkie. Placki ziemniaczane smażymy na smalcu lub oleju roślinnym. Dużo zdrowiej jest smażyć placki ziemniaczane na oleju rzepakowym. Rozgrzej patelnię z olejem lub smalcem, a następnie nabierz na łyżkę masę na placki ziemniaczane i nałóż delikatnie na patelnię. Jeśli zależy Ci na większych plackach, to możesz nabrać je dwa razy lub wziąć chochlę. Placki ziemniaczane smaż z obu stron, aby dobrze się zarumieniły. Placki ziemniaczane można jeść z cukrem lub w ketchupem, w zależności od upodobań.
Placki ziemniaczane z piekarnika
Można było zauważyć w ostatnim czasie na trend placków ziemniaczanych z piekarnika. Zamiast smażenia na patelni, wylewamy ciasto w taki sam sposób na blachę i pieczemy 15 minut w temperaturze 200 stopni. Po tym czasie placki ziemniaczane należy odwrócić i piec kolejne 15 minut. Ten zupełnie niecodzienny sposób przygotowania placków ziemniaczanych nie różni się niczym od smażenia w oleju. Może za wyjątkiem tego, że będą one bw mniejszym stopniu ociekać olejem. Warto spróbować i tej metody.
Placki ziemniaczane bez jajka
Zabrakło Ci w domu jajek, jest niedziela a marzą Ci się placki ziemniaczane? Niektórzy ludzie nie mogą jeść jajek z powodu alergii. Zamiast tego wystarczy dodać odrobinę skrobii ziemniaczanej, która “spoi” ziemniaki, aby się nie rozpadały na patelni lub w pierkarniku. Niewiele osób wie o tym sposobie, dlatego zmuszeni jesteśmy do stosowania tylko i wyłącznie jajek. Miejmy nadzieję, że teraz już będziesz wiedział, co robić. Placki ziemniaczane przepis tradycyjny to świetny pomysł na kolację.