Jak nie przejeść się w święta?

Chyba każdy zmagał się nieraz z uczuciem totalnego przejedzenia po kolacji wigilijnej. Niby jest to rzecz normalna, a jednak nie do końca, bo spokojnie można jej uniknąć. Nie tylko fit święta Bożego Narodzenia nie prowadzą do wzrostu wagi. Taka tradycyjna polska wigilia też nie musi zakończyć się wzdętym brzuchem i uczuciem przepełnienia. Aby spokojnie przez nią przejść i zrobić to w przyjemnej atmosferze, wystarczy zastosować się do poniższych prostych rad.

W wielu domach praktykuje się tradycję postu w dzień Wigilii. Aż do kolacji nie wolno spożywać żadnego jedzenia. Niektórzy zaczynają pościć już wcześniej i przez niemalże całe dwa dni zupełnie nic nie jedzą. Jeżeli jest to sposób na poszanowanie tradycji religijnych, jak najbardziej można wziąć udział w takim poście. Nie będzie to jednak najlepsza droga do utrzymania prawidłowej wagi w okresie świąt. Wygłodzony organizm zawsze rzuci się na jedzenie. Nie będzie zwracać uwagi na jego kaloryczność bądź wartość odżywczą. Dla niego najważniejsze stanie się to, by najeść się na zapas, więc apetytu nie będzie się dało tak łatwo poskromić. Aby tego uniknąć i zarazem zastosować radę, jak nie przytyć na święta, wystarczy przed kolacją wigilijną pozwolić sobie przynajmniej na jeden większy posiłek. Można go zjeść w okolicy południa, by spokojnie wytrwać do wieczora. Taki posiłek powinien składać się głównie z białka i tłuszczu. Połączenie tych dwóch makroskładników zapewnia uczucie sytości na bardzo długi czas.

Druga, jeszcze prostsza rada polega na piciu wody. Jedna szklaneczka płynu do kolacji zdecydowanie nie wystarczy. Jak nie przytyć w święta? Wystarczy często sięgać po wodę, która świetnie wypełnia żołądek i tym samym jest w stanie częściowo nawet zaspokoić apetyt. Konieczna staje się natomiast rezygnacja z wszelkich innych napojów i soków. Lepiej też nie pić kompotu, nawet tego przygotowanego przez babcię, bo jednak będzie mieć on jakieś kalorie i cukier, który przyjemniej przyswoić z jakimś ciastem. Woda przy okazji będzie podkręcać metabolizm. A szybka przemiana materii każdemu pozwoli szybciej pozbyć się nadmiaru przyswojonych kalorii.