Sushi to danie znane i lubiane praktycznie na całym świecie. Wywodzi się z Japonii, ale nie trzeba wcale długiego urlopu i wyprawy na koniec świata, aby spróbować go w tradycyjnym, japońskim wydaniu. Wystarczy wybrać się do restauracji sushi w Krakowie, która serwuje to wyjątkowe danie. Zanim jednak zasiądziemy przy stoliku, warto dowiedzieć się nieco więcej o sushi, a konkretnie poznać kilka ciekawostek na temat tego dania. Ich znajomość całkowicie odmieni nasze spojrzenie na sushi oraz sprawi, że będziemy mogli się w pełni delektować jego wyjątkowym smakiem!
Jak właściwie jeść sushi, aby nie popełnić faux pas?
Każda restauracja sushi w Krakowie serwuje to danie w towarzystwie pałeczek. To właśnie one są uznawane za podstawowe akcesorium przeznaczone do jedzenia sushi. Nie jest to jednak jedyna metoda jedzenia tej potrawy – sushi z powodzeniem możemy bowiem jeść także dłońmi. Co ciekawe, metodę tę preferuje sporo Japończyków!
Każdy kawałek sushi stanowi osobną, w pełni kompletną kompozycję smakową. Nie należy więc go dzielić na mniejsze porcje, tylko umieścić cały w ustach. W celu ułatwienia tego zadania wiele japońskich restauracji przygotowuje sushi w wersji dla kobiet i mężczyzn – na talerze tych pierwszych trafiają oczywiście mniejsze, łatwiejsze do zjedzenia w całości kawałki!
Jednym z dodatków, które otrzymujemy wraz z sushi jest sos sojowy. Każdy uczestnik biesiady wlewa jego odpowiednią ilość do specjalnej miseczki i następnie macza w nim rybne fragmenty potrawy. W Japonii marnowanie, czyli pozostawianie resztek sosu sojowego w sosjerce, jest uznawane za swoiste faux pas – należy więc odmierzyć taką jego ilość, jaką będziemy w stanie w pełni wykorzystać podczas jednego posiłku.
Dodatki do sushi i ich rola. Najlepsza restauracja sushi w Krakowie i Tokio
Oprócz sosu sojowego, sushi jest serwowane także z innymi dodatkami. Jednym z nich jest marynowany imbir w cienkich płatkach. Posiada on dość charakterystyczne, różowawe zabarwienie. Okazuje się jednak, że różowy imbir nie istnieje – to właśnie proces marynowania nadaje mu tej ciekawej i dość oryginalnej barwy. Imbir jest także o tyle ciekawym dodatkiem, że nie służy on do spożywania w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Jego rolą jest bowiem oczyszczenie kubków smakowych pomiędzy poszczególnymi wariantami sushi, a nie nadanie potrawie dodatkowych walorów smakowych, jak traktuje go wielu początkujących miłośników sushi.
Sushi jest daniem, które na całym świecie kojarzy się z surową rybą, po japońsku nazywaną sakaną. Przez wielu to właśnie ten składnik uznawany jest za istotę sushi. Nic bardziej mylnego! Surowa ryba nie jest bowiem dodatkiem ważniejszym niż pozostałe – warzywa, owoce morza czy ryż. To właśnie ten ostatni składnik można uznać za kwintesencję sushi. Właściwie przygotowany ryż nadaje bowiem sushi wyjątkowego smaku i konsystencji.
Mówiąc o rybie, nie sposób nie wspomnieć o fugu, gatunku uznawanym za najbardziej zabójczy dodatek spożywczy świata. To właśnie Japonia słynie z serwowania tego ryzykownego przysmaku, a jego przygotowanie powierza się wyłącznie najbardziej doświadczonym sushi masterom. Jaka jest natomiast najlepsza restauracja sushi w Krakowie – trudno powiedzieć. Z jej wskazaniem nie ma natomiast problemu w Japonii. Za taki lokal uznaje się bowiem restaurację położoną w pobliżu stacji tokijskiego metra. Prowadzi ją 92-letni Jiro Ono, który jest jednocześnie najstarszym szefem kuchni na świecie. Kto wie, ile w tym zasługi sushi!
Partnerem artykułu jest Haiku Sushi – restauracja sushi Kraków.