Szybka i zdrowa pasta z soczewicy i marchewki

Pasty warzywne to doskonała alternatywa dla tradycyjnych dodatków do kanapek. Zdrowe, pożywne i wyjątkowo smaczne świetnie sprawdzają się latem, jako zimny dodatek do chleba. To także świetny sposób na przemycenie nielubianych przez dzieci warzyw do ich codziennego jadłospisu. Przedstawiamy szybki przepis na zdrową pastę z soczewicy i marchewki!

Pasta z soczewicy i marchewki – przepis

  1. Soczewicę przepłukaj pod zimną, bieżącą wodą, a następnie włóż do dużego garnka i zalej chłodną wodą w proporcji 1:2 (na każdą 1 szklankę suchej soczewicy należy wlać 2 szklanki wody). Gotuj na wolnym ogniu przez około 20-30 minut. W trakcie gotowania soczewicę możesz lekko doprawić do smaku solą.
  2. Na oleju roślinnym krótko podsmaż posiekaną w paski lub startą marchewkę oraz zeszklij pokrojoną w kostkę cebulę. Pod koniec smażenia dodaj 2-3 ząbki czosnku, wcześniej przeciśnięte przez praskę lub starte na tarce z drobnymi oczkami.
  3. Wymieszaj składniki, dodaj sól oraz pieprz i odrobinę soku z cytryny, a następnie wszystko zblenduj tak, by powstała aksamitna, gęsta pasta. Do smaku możesz dodać odrobinę kolendry lub zielonej natki pietruszki. Pasta idealnie nadaje się do podawania ze świeżym pieczywem, bagietką lub przypieczonymi w piekarniku grzankami i bułeczkami.

Właściwości zdrowotne

Pasta z soczewicy i marchewki jest nie tylko wyjątkowo smaczna, ale również bardzo zdrowa. Soczewica posiada bardzo dużą ilość łatwo przyswajalnego białka – to doskonała alternatywa dla mięsa i nabiału, szczególnie w diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Zielona soczewica jest niezwykle bogata w kwas foliowy: witaminę, którą spożywać powinny szczególnie kobiety w pierwszych tygodniach ciąży, ze względu na jej zbawienny wpływ na cewę nerwową rozwijającego się płodu. Kwas foliowy wpływa także na układ nerwowy dorosłych, pomaga w walce ze stresem oraz zapobiega powstawaniu różnych schorzeń neurologicznych.

Marchew doceniana jest głównie ze względu na dużą zawartość karotenu, który wpływa na skórę, wzrok i pracę wielu organów wewnętrznych. Karotenoidy to także niezwykle silne przeciwutleniacze, które wspomagają kondycję naskórka i opóźniają procesy starzenia się, a także wykazuję działanie antynowotworowe, dzięki niwelowaniu szkodliwego wpływu wolnych rodników. Jest to również świetne źródło witaminy C (wpływającej na układ odpornościowy) oraz witamin A oraz E, które razem uznawane są za „witaminę młodości”. W marchwi nie brakuje również minerałów. Warzywo to bogate jest w wapń, żelazo, cynk, potas i fosfor.