Pasta jajeczna z jogurtem – zdrowy pomysł na smaczne śniadanie

Pasty jajeczne do doskonała alternatywa dla tradycyjnych kanapek z serem i szynką. Pasty z jajek są wyjątkowo smaczne, ale również zdrowe: dostarczają wielu wartościowych witamin i minerałów, aminokwasów oraz łatwo przyswajalnego białka. Przedstawiamy prosty przepis na pastę jajeczną z jogurtem, która świetnie sprawdzi się także dla małych dzieci!

Pasta jajeczna z jogurtem – przepis

  1. Gotuj kurze jaja przez około 7-9 minut. To wystarczający czas, by jaja ugotowały się na twardo, a równocześnie przez obróbkę termiczną nie straciły zbyt dużej ilości wartości odżywczych, witamin i minerałów.
  2. Ugotowane i ostudzone jaja obierz, a następnie zetrzyj na tarce lub rozgnieć widelcem. Dodaj sól i pieprz, pokrojony w kostkę szczypiorek oraz kilka łyżek jogurtu naturalnego. Dokładnie wymieszaj pastę.
  3. Zamiast szczypiorku możesz dodać również inne dodatki np. posiekaną drobną paprykę żółtą, zieloną i czerwoną lub startą na tarce rzodkiewkę. Tak przygotowana pasta jajeczna z jogurtem jest stosunkowo niskokaloryczna (w przeciwieństwie do tradycyjnej pasty jajecznej z dodatkiem majonezu), zdrowa i smaczna. Stanowi idealny dodatek do śniadaniowych kanapek, można ją również wykorzystać do nadziewania tortilli i przygotowania smacznych, imprezowych przystawek.

Dlaczego warto regularnie jeść jajka?

Jajko to prawdziwa witaminowa bomba, pełna wyjątkowo wartościowych substancji odżywczych. W jednym jajku znajduje się ponad 7g czystego, łatwo wchłanialnego białka, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu mięśniowego i kostnego. Żółtko jaja kurzego zawiera dużą ilość aminokwasów, które nie są produkowane w organizmie: oznacza to, że każdy człowiek musi je dostarczać z pożywieniem, a właśnie w żółty znajduje się ich pełen komplet. Jaja zawierają również wartościowe kwasy tłuszczowe, które wspierają pracę mózgu i całego układu nerwowego. Duża ilość witaminy A wpływa pozytywnie na wzrok. Witamina ta uznawana jest również za silni przeciwutleniacz, który redukuje zgubny wpływ wolnych rodników, przez co wykazuje właściwości antynowotworowe. Jajka zawierają dużą ilość żelaza, cynku, potasu i magnezu, a także witaminy z grupy B, które są niezbędne dla prawidłowego działania mięśni, nerwów i mózgu.

Wiele osób obawia się dużej ilości cholesterolu zawartego w jajkach, jednak – jak dowodzą badania – zupełnie niepotrzebnie. Cholesterol zawarty w jajach jest całkowicie trawiony i nie trafia do krwioobiegu, a za jego wysoki poziom odpowiedzialne są użytki, duża ilość przetworzonego pożywienia i cukier zawarty w wielu produktach.