Jak zrobić kluski śląskie z mąki pszennej?

Kluski śląskie to jedna z najbardziej charakterystycznych potraw województwa śląskiego. Gotuje się na całym jego obszarze: od malowniczych Beskidów, aż po Górny Śląsk i zachodnie granice polsko-czeskie. Ta podstawa kuchni polskiej to smaczna klasyka, która dodatkowo jest niezwykle prosta w przygotowaniu. Podpowiadamy, jak zrobić idealne kluski śląskie!

Kluski śląskie z mąki pszennej czy z mąki ziemniaczanej?

Tradycyjny przepis na oryginalne kluski śląskiej wykorzystuje mąkę ziemniaczaną. Nie oznacza to jednak, że charakaterystycznych “klusek z dziurką” nie można przygotować z innego rodzaju mąki. Kluski śląskie z mąki pszennej będą miały konsystencję zbliżoną do kopytek: będą nieco lżejsze i bardziej kleiste, ze względu na zawartość glutenu, która “sklei” masę.

Przepis na kluski śląskie

Do przygotowania klusek śląskich potrzebujesz:

  • 1 kg ziemniaków
  •  około 250g mąki ziemniaczanej (którą możesz zastąpić mąką pszenną lub zmieszać obie mąki w proporcjach 1:1)
  • 1 jajko
  • odrobina soli

Ziemniaki ugotuj, wystudź i zmiel specjalną praską do ziemniaków. Masę przełóż na dużą stolnicę, wbij jajko, dodaj mąkę i odrobinę soli. Wyrabiaj ciasto kilka minut – opcjonalnie możesz dodać odrobinę ciepłej wody, jeśli masa wychodzi zbyt gęsta. Odrywaj kawałki ciasta i formuj je w drobne kulki, a następnie palcem wykonuj małą dziurkę w środku kluski. Przygotowane kluski gotuj we wrzątku przez 3-4 minuty od wypłynięcia.

Nadmiar klusek śląskich z łatwością możesz zamrozić. Wystarczy surowe kluski wyłożyć na tacce lub blaszce obsypanej mąką, a następnie wsadzić do zamrażarki. Po kilkudziesięciu minutach lekko zamrożone kluski należy przełożyć do woreczka i schować do zamrażarki na dalsze mrożenie. Dzięki temu sposobowi kluski nie będą sklejone. Podczas przygotowania obiadu zamrożone kluski śląskie wystarczy włożyć na kilka minut do wrzątku, a następnie poda w gulaszem lub pieczonym mięsem.

Z czym podawać kluski śląskie?

Kluski śląskie to idealna baza wielu dań. Stanowią doskonały dodatek do pieczonych mięs (np. pieczeni wołowej, kaczki, gęsi), duszonej dziczyzny i gulaszów z wołowiny. Świetnie komponują się również z mięsem duszonym w sosie grzybowym, pieczarkowym lub warzywnym. Kluski śląskie stanowią idealne uzupełnienie potrawki z kurczaka. Kluski z dziurką można także odsmażać na maśle następnego dnia i podać do kotletów schabowych smażonych lub duszonych bez panierki.

Tradycyjnie na Górnym Śląsku kluski te podaje się z roladami śląskimi oraz dodatkiem tzw. modrej kapusty czyli surówki z czerwonej kapusty.