Gulasz jak u mamy – jak go zrobić?

Pyszny, aromatyczny gulasz to podstawa polskiej kuchni. Niemal każda gospodyni ma swój unikalny, sprawdzony przepis, który przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Mimo, że przepisy te często różnią się szczegółami, podstawą jest jednak dobrej jakości mięso, świeże zioła, duża ilość przypraw i kilka dodatków, które nadają potrawie charakterystycznego smaku. Przedstawiamy podstawowy przepis na pyszny gulasz jak u mamy!

Wołowy gulasz jak u mamy – przepis

  1. Podstawą pysznego gulaszu jest dobrej jakości mięso wołowe, najlepiej z łopatki, udźca lub pręgi szyjnej. Te części wołowiny są stosunkowo tłuste, dzięki czemu mięso po obróbce jest wyjątkowo kruche i soczyste, także po wielu godzinach duszenia. Pół kilo wybranego mięsa dokładnie umyj, oczyść z błonek i nadmiaru tłuszczu, pokrój w kostkę, a następnie podsmaż na mocno rozgrzanej, głębokiej patelni tak, by kawałki zyskały złoty kolor. Im mocniej podsmażone mięso, tym ciemniejszy kolor i intensywniejszy smak końcowej potrawy.
  2. Mięso zalej 2-3 szklankami mocnego, aromatycznego bulionu mięsno-warzywnego (np. wcześniej przygotowanego rosołu) i duś pod przykryciem przez około 2 godziny. W międzyczasie podsmaż na oddzielnej patelni warzywa: cebulę (2-3sztuki), pokrojoną w kostkę marchew oraz paprykę czerwoną i żółtą. Warzywa dodaj do mięsa w połowie gotowania.
  3. Po około godzinie gotowania dopraw gulasz pieprzem ziarnistym, majerankiem, liściem laurowym i kilkoma ząbkami czosnku. Możesz również dodać kilka zamoczonych wcześniej suszonych grzybów, które nadadzą gulaszowi wyjątkowego aromatu.
  4. Gdy mięso będzie miękkie, zredukuj sos, odkrywając pokrywkę patelni. Dodaj odrobinę koncentratu pomidorowego i dokładnie wymieszaj. Jeśli powstały sos jest zbyt rzadki, możesz dodać 1-2 łyżki mąki pszennej w celu zagęszczenia wywaru – pamiętaj, by mogę przesiać przez drobne sitko, by w sosie nie powstały duże grudki.

Gulasz wołowy – z czym go podawać?

Gulasz jak u mamy wymaga odpowiednich dodatków. Tradycyjnie podaje się go z kluskami (np. kopytkami, kluskami śląskimi, kluskami na parze lub drobnymi kluseczkami z mąki i jajka), jednak gulasz możesz podać również z ziemniakami gotowanymi lub pieczonymi, kluseczkami gnocchi lub świeżym pieczywem. Warto pamiętać także o warzywnych dodatkach. Z wołowym gulaszem świetnie komponują się ćwikła, buraki podawane na ciepło, zasmażana kapustą oraz ogórki kiszone. Doskonale sprawdzą się także surówki na bazie czerwonej (tzw. modra kapusta w gwarze śląskiej) lub kiszonej kapusty, a także duszona marchewka z groszkiem zielonym.