Kruche ciasto z jabłkami i rabarbarem

Ciasto kruche z jabłkami i rabarbarem to klasyczny deser, który znany jest od dziesięcioleci. Połączenie jabłek i rabarbaru doskonale do siebie pasuje, a cierpkość rabarbaru uzupełnia słodki smak jabłek. Do tego przepisu można użyć dowolnego rodzaju jabłek (Braeburn, Granny Smith, Golden Delicious) i dowolnego rodzaju rabarbaru (truskawkowego, czerwonego lub zielonego).

Kluczem do tego przepisu jest upewnienie się, że masa jest dobrze schłodzona przed dodaniem mąki. Dzięki temu ciasto nie stanie się twarde. Ciasto to można również wykorzystać jako podstawę do innych słodkich tart, na przykład cytrynowej lub gruszkowej.

Składniki:

  • 1 1/2 szklanki mąki uniwersalnej, schłodzonej
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 1/2 szklanki (1 laska) niesolonego masła, schłodzonego i pokrojonego w kostkę o boku 1/4 cala
  • 1 duże żółtko

Jabłka i rabarbar to dwa moje ulubione jesienne składniki, więc zawsze szukam nowych sposobów na ich wykorzystanie. To kruche ciasto składa się z prostego ciasta biszkoptowego, które jest pieczone, a następnie dzielone i wypełniane nadzieniem jabłkowym o konsystencji kremu. Słodzony rabarbar dodaje deserowi cierpkiego posmaku.

Z podanego przepisu wychodzi tyle biszkoptów, że wystarczy na dwa placki (ja go podwoiłam), ale jeśli nie potrzeba ich aż tyle, można go łatwo zmniejszyć o połowę. Zamiast jabłkowo-rabarbarowego ciasta możesz użyć dowolnego nadzienia owocowego: jagodowego i śmietankowego, jagodowego i piernikowego, a nawet dyniowego.

Porady na kruche ciasto z jabłkami i rabarbarem

  1. Rozgrzej piekarnik do temperatury 375 stopni F.
  2. W małej misce wymieszaj mąkę, cukier, proszek do pieczenia i sól.
  3. W dużej misce ubić razem masło i śmietanę, aż będą lekkie i puszyste.
  4. Dodawać po jednym jajku, dobrze ubijając po każdym dodaniu. Dodać ekstrakt waniliowy i ekstrakt migdałowy.
  5. Dodać połowę mieszanki mąki, następnie połowę mleka i dokładnie wymieszać do połączenia, a następnie dodawać pozostałą mieszankę mąki i mleko, za każdym razem w dwóch partiach, aż do uzyskania gładkiej masy, ale wciąż na tyle gęstej, aby można ją było łatwo rozprowadzić na wierzchu tortu bez spływania po bokach lub zapadania się w warstwy tortu (powinna być nieco gęstsza niż ciasto naleśnikowe). Rozprowadź około 1/4 szklanki ciasta na dolnej warstwie ciasta, a następnie rozprowadź 1/4 szklanki nadzienia na tej warstwie; powtórz czynność z drugą warstwą ciasta i nadzieniem oraz trzecią warstwą ciasta z nadzieniem na wierzchu, a następnie polej pozostałą warstwą ciasta (może pozostać trochę nadzienia).