Jak zrobić ciasto na pizze ze świeżysz drożdży?

Chyba nie ma osoby, która chociaż raz nie jadła pizzy. Nie chodzi o taką z restauracji czy pizzerii, ale o pizzę domowej roboty. Wiele osób uważa, że  taka nie jest dobra. Jednak w sumie to kwestia gustu. Wiadomo, że pizza taka ma inny smak, ale jest miękka i puszysta. Ale to wszystko zależy od przepisu jaki mamy. Jeśli jednak jest ktoś kto jeszcze nigdy wcześniej nie robił pizzy, a chciałby ją zrobić to warto, aby zapoznał się z treścią niniejszego artykułu. To właśnie tutaj zostanie przedstawiony przepis na ciasto na pizze świeże drożdże.

Ciasto na pizze świeże drożdże

Bardzo dużo osób przygotowuje ciasto na pizzę z suszonych drożdży, jednak podobno zdecydowanie lepiej smakuje zrobione ze świeżych. Zanim jednak przejdziemy do przygotowywania ciasta na pizzę, warto zorientować się czy mamy w domu wszystkie niezbędne składniki. Będziemy potrzebować produkty:

  • 250 g mąki pszennej,
  • 150 ml bardzo ciepłej wody,
  • 25 g świeżych drożdży,
  • 2 łyżki oliwy z oliwek,
  • solidna szczypta soli.

Jak już będziemy mieli wszystkie składniki gotowe to warto przygotować sobie także stolnicę do wyrabiania ciasta oraz miskę do łączenia składników. Swoją pracę zaczynamy oczywiście od zrobienia rozczynu. Należy świeże drożdże poruszyć na małe kawałki i rozpuścić je w ciepłej wodzie. Warto poczekać około 2 minuty. Jeśli po tym czasie na wierzchu wody zobaczymy utworzoną piankę to znaczy, że drożdże pracują. A o to właśnie chodzi.

Do wcześniej przygotowanej miski dodajemy mąkę, sól i oliwę z oliwek. Następnie trzeba dodać wcześniej przygotowany rozczyn z wody i świeżych drożdży. Ciasto trzeba mieszać łyżką tak długo, aż połączą się wszystkie składniki.  Teraz już można zacząć wyrabiać ciasto dłońmi przez kolejne kilka minut.  Musimy uzyskać kulę dość gładkiego i sprężystego ciasta. Tak wyrobione ciasto wkładamy do miski, przykrywamy ręcznikiem i odstawiamy do wyrośnięcia na około 30 minut w ciepłe miejsce.

Tak przygotowane ciasto można wyłożyć na blaszkę i udekorować składnikami jakie tylko chcemy. Na pewno powinien to być sos pomidorowy. Następnie posypujemy ciasto startym serem. Dodajemy pieczarki, pomidory, szynkę, salami, kurczaka. Co tylko chcemy. Tylko od nas zależy jakie dodatki damy, gdyż wiadomo, że nie każdy lubi to samo. Jeśli ktoś nie ma przepisu to zdecydowanie warto skorzystać z wyżej opisanego. Pizza to szybkie danie. Można ją podawać zarówno na obiad jak i na kolację. Dobra jest także na spotkania z rodziną i znajomymi. Zazwyczaj z jednej porcji ciasta można zrobić dwie pizze.