Zupa ogórkowa dla dziecka – prosty i szybki przepis

Rozszerzanie diety niemowlaka to długi i trudny dla każdego rodzica okres. Chcemy, by dostarczane pożywienie było nie tylko smaczne, ale również zdrowe i różnorodne. Wielu młodych rodziców zastanawia się, kiedy może wprowadzić kiszonki: kapustę kiszoną, buraki i ogórki. Podpowiadamy, jak to zrobić, by dziecko w pełni bezpieczne cieszyło się smakiem zdrowych i pysznych kiszonek!

Kiszone ogórki – właściwości zdrowotne

Kiszone ogórki są niezwykle zdrowe i smaczne. Mają ogromną zawartość witaminy C, która ważna jest w okresie wzrostu kości. Witamina C świetnie wpływa na układ odpornościowy, pomaga w walce z przeziębieniem i grypą, wspomaga organizm w sezonie jesiennym i zimowym. Dodatkowo ogórki kiszone to świetny probiotyk: naturalne bakterie doskonale wpływają na stan jelit, pomagają w utrzymaniu odpowiedniej flory bakteryjnej i regulują trawienie. Regularnie spożywane ogórki kiszone pozwalają na dostarczenie wielu cennych witamin i minerałów: witaminy A, K i E, a także potasu, fosforu, wapnia (niezwykle ważnego u małych dzieci, który ma wpływ na twardość kości i zębów) oraz sodu, niezbędnego do utrzymania prawidłowej gospodarki mineralnej organizmu.

Warto jednak pamiętać, że ogórki kiszone zawierają dosyć dużą ilość soli. Dlatego zaleca się, by wprowadzić je dopiero po ukończeniu przez niemowlę 12 miesiąca życia.

Zupa ogórkowa dla dziecka – prosty i szybki przepis

1. Przygotuj wywar mięsny. Możesz wykorzystać mięso wieprzowe, cielęcinę, żeberka – pamiętaj, by wykorzystywać produkty ze sprawdzonych, lokalnych hodowli. Do dużego garnka włóż mięso i jarzyny (marchewkę, seler, por, pietruszkę), a następnie zalej zimną wodą tak, by zakrywała wszystkie produkty. Dodaj przyprawy: dwa obrane ząbki czosnku, łyżeczkę majeranku, ziele angielskie, liście laurowe i kilka ziarenek czarnego pieprzu. Gotuj minimum 2 godziny, by wywar był mocny i aromatyczny. Możesz użyć również wcześniej przygotowanego rosołu.

2. Na tarce z grubymi oczkami zetrzyj kiszone ogórki. Jeśli posiadasz swoje przetwory, możesz zetrzeć ogórki wraz ze skórką. Kupne ogórki – szczególnie w woreczkach lub słoikach – warto wcześniej obrać, ze względu na stosunkowo grubą skórkę.

3. Odcedź zupę i dodaj pokrojone w kostkę ziemniaki lub surowy ryż. Gotuj około 10 minut (do miękkości ziemniaków lub ryżu), a następnie dodaj starte ogórki. Po ugotowaniu zupy możesz ją zabielić śmietaną o zawartości tłuszczu 18%, wcześniej pamiętając o zahartowaniu jej w odrobinie gorącej zupy. Tak przygotowana zupa ogórkowa dla dziecka może być również podawana bez zabielania.